Dobrej jakości legowisko dla psa – materiał wykonania
Posłanie, na którym nasz czworonożny przyjaciel będzie spędzał dużą ilość czasu, należy wybrać, uwzględniając wiele różnych czynników. Rozmiar i kształt są oczywiście jednymi z istotniejszy, ale równie istotne są materiały użyte produkcji.
Każde legowisko zrobione jest z 2 albo 3 rodzajów materiałów. W podstawowej wersji jest to wypełnienie, od którego będzie zależeć wygoda naszego psiaka, i zewnętrzna tkanina, z którą będzie się on stykał codziennie. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowy pokrowiec z zamkiem – wtedy on stanowi warstwę zewnętrzną, zabezpieczającą posłanie przed zabrudzeniami.
Wypełnienie legowiska – jakie wybrać?
Najczęściej spotykamy posłania wypełnione zwykłą pianką tapicerską albo kulkami czy materiałem silikonowym, kilka świetnych produktów kupimy na https://www.obroza-elektryczna.pl/legowiska-dla-duzych-psow/. Pianka znajduje się w wielu tańszych legowiskach. Jeśli jest jej kilka warstw, na początku spełnia swoje zadanie bez zarzutu. Niestety, po pewnym czasie zaczyna się odkształcać, przestając zapewniać potrzebną izolację od podłoża i wygodę wypoczynku. Poszukując legowiska dla dużego psa, powinniśmy zwrócić uwagę, czy producent podaje rodzaj pianki, z której wykonane jest wnętrze.
Istnieją też pianki o wiele wyższej jakości – dobre posłania ortopedyczne dla psów, których kręgosłupy potrzebują wsparcia, często wykonane są z pianki. Jeśli nasz pies ma skłonność do alergii lub zdiagnozowaną alergię, warto wybrać wypełnienie silikonowe, które nie stwarza pola do rozwoju zarówno roztoczom, jak i zarodnikom pleśni. Alergia występuje u zwierząt domowych stosunkowo często. Silikon jest materiałem, który nie pozwoli alergenom zagrzać miejsca w łóżeczku naszego pupila.
Materiał zewnętrzny – co jest w nim najważniejsze?
Przede wszystkim zależy nam na tkaninie, która będzie odporna na zabrudzenia. Jak wiedzą wszyscy właściciele, pies jest w stanie przynieść ze spaceru wprost niewyobrażalną ilość błota, okazując przy tym dobitnie głęboką niechęć do prób zapewnienia mu częstych kąpieli. Co więcej, im większy pies, tym więcej błotnistej substancji potrafi wetrzeć w nasze dywany.
Dlatego legowisko dla dużego psa będzie łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, jeśli zdecydujemy się na model ze zdejmowanym pokrowcem. Taki pokrowiec możemy w dowolnym momencie wyprać w pralce – pamiętajmy jednak, by do prania tkanin, z którymi kontakt ma zwierzak, używać wyłącznie ekologicznych środków piorących.
Trzeba też pamiętać o parametrze, jakim jest wytrzymałość pokrycia. Pazury pupila bez problemu poradzą sobie z delikatnymi, bawełnianymi tkaninami. Mocne materiały, jak kordura, zabezpieczą legowisko przed rozdarciami nawet wtedy, gdy pies urządzi sobie w nim popołudniową rozrywkę pt. „zakopywanie kości w wyobrażonym piasku”.
Jeśli zwierzak lubi wylizywać lub podgryzać rzeczy, na których wypoczywa, powinniśmy unikać pokrycia ze sztucznego futra, gdyż drobne włoski wychodzące z niego mogą się dostać do jelit psa, powodując bardzo poważne konsekwencje. A jeśli już mowa o włosach – psy przez cały rok w naturalny sposób tracą sierść. W przypadku długowłosych zwierząt jest to szczególnie widoczne. Pokrycie posłania powinno więc uniemożliwić wbijanie się sierści w oczka tkaniny, gdyż staje się wtedy bardzo trudna do usunięcia.