Akcesoria wędkarskie dla początkujących

akcesoria wędkarskie

Wędkarstwo jest niezwykle popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Nie tylko umożliwia kontakt z naturą, ale również pozwala uspokoić myśli, zrelaksować się, odpocząć. Poza tym, żadna ryba kupiona w sklepie nie smakuje tak wspaniale, jak ta samodzielnie złowiona i przygotowana. Aby jednak można było wybrać się na swoją pierwszą wyprawę, konieczny jest odpowiedni sprzęt wędkarski. Co powinno znaleźć się na wyposażeniu nawet początkującego wędkarza?

Wędka dla początkującego wędkarza

Osoby zaczynające swoją przygodę wędkarską od wycieczki nad jezioro lub staw, powinny zaopatrzyć się w prostą, uniwersalną wędkę. Nie ma sensu już na początku inwestować w bardzo skomplikowany sprzęt wędkarki. Lepszym pomysłem jest stopniowe rozbudowywanie swojego zestawu, wraz z nabywaniem doświadczenia.

Dobrym wyborem dla niedoświadczonych wędkarzy będzie prosta wędka typu bat (bez kołowrotka), o długości ok. 5m. Taka wędka to po prostu kij z przymocowaną żyłką, na końcu której znajduje się odpowiednio dociążony haczyk. Żyłkę mocuje się do szczytówki za pomocą końcówki. W najprostszych modelach jest ona po prostu wklejona w szczytówkę. O braniu ryby poinformują wędkarza ruchy spławika.

akcesoria wędkarskie

Przydatne akcesoria wędkarskie

Akcesoria wędkarskie, które umożliwią udany wyjazd nad jezioro i przywiezienie z wyprawy ryby na kolację, to nie sama wędka z osprzętem.  W jaki sposób ułatwić sobie oczekiwanie na branie? W czym przywieźć ryby do domu? Warto zaopatrzyć się w:

  • podpórkę wędkarską, dzięki której nie trzeba samodzielnie przez cały czas trzymać wędki;
  • składane krzesełko wędkarskie, zapewniające nieco wygody nad jeziorem oraz niezajmujące dużo miejsca w transporcie;
  • podbierak (siatka na ryby) – przyda się do wyjęcia ryby z wody, jeśli już coś złapie się na haczyk;
  • rozkładane wiaderko na ryby.

Zestaw swoich akcesoriów można rozbudowywać, wraz z nabieraniem doświadczenia lub podejmowaniem nowych wędkarskich wyzwań. Trzeba pamiętać również, że ważny jest nie tylko odpowiedni sprzęt wędkarski, ale również prawidłowe, dostosowane do warunków pogodowych ubranie.