Chroń psa przed kleszczami

obroża przeciw kleszczom

Coraz łagodniejszy klimat sprzyja rozwojowi wirusów, bakterii, pasożytów oraz niestety największych wrogów naszego psa – kleszczy. W zimie nie giną one, ale przechodzą w stan hibernacji, a w regionach, gdzie temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza są aktywne przez cały rok.

Podstępny wróg

Kleszcz jest niezwykle wytrzymały, potrafi tygodniami przeżyć bez pożywienia. Atakuje te w sposób podstępny – jest bardzo mały, przez co trudny do zauważenia przez psich opiekunów. Najczęściej udaje nam się zauważyć kleszcza, który wbił się już w psią skórę i żeruje na nim od wielu godzin. I tu pojawia się najpoważniejszy problem – długi czas wczepienia w skórę czworonoga. Dlatego tak ważne jest częste sprawdzanie sierści i skóry psa – najlepiej po każdym spacerze i wyczesywanie oraz spłukiwanie nieczystości. Zwiększamy tym samym szanse pozbycia się szkodnika, zanim wbije się w skórę naszego przyjaciela. Ciekawa propozycja czeka na Ciebie na https://www.obroza-elektryczna.pl/antypasozytnicze-obroze-dla-psow/.

Zawsze usuwaj kleszcze

Sam kleszcz i jego ukąszenie jest wprawdzie nieprzyjemny, ale nie jest groźny. To, co może zabić naszego pupila to choroby przenoszone przez kleszcze. Badania pokazują, że coraz większy odsetek tych pajęczaków to nosiciele. Do zarażenia dochodzi, gdy kleszcz żeruje ponad dobę na psiej krwi, ale także wtedy, gdy zostanie nieumiejętnie usunięty. Uszkodzony, zraniony kleszcz wymiotuje, przez co zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia psa groźną chorobą, ze śmiertelną babeszjozą na czele.Pamiętajmy o tym, aby kleszcza wykręcać zdecydowanym ruchem. Jeżeli nie uda nam się wyciągnąć całego pajęczaka, powinniśmy udać się na konsultację do lekarza weterynarii, ponieważ może dojść do zakażenia.

Najlepsze jest zapobieganie

Na rynku dostępne są środki odstraszające i zabijające kleszcze w formie tabletek, płynów przeznaczonych do wcierania w skórę zwierzęcia oraz obroży. Obroża przeciw kleszczom wydaje się być najbardziej uniwersalnym środkiem ze względu na to, że nie jest inwazyjna dla psiego organizmu, a jednocześnie charakteryzuje się dużą skutecznością. Dodatkową zaletą obroży jest to, że zwalcza ona innych nieproszonych gości. Dobrej jakości obroża przeciw pchłom i kleszczom skutecznie zwalczy również wszy oraz roztocza. Jej trwałość zależy od producenta – sięga nawet do 8 miesięcy.