Jaki żwirek dla kota wybrać?

żwirek dla kota

Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Aby jednak mogły być szczęśliwe i zadowolone, muszą być zadbane. Jednym z przedmiotów, w które musi wyposażyć się każdy posiadacz kota jest kuweta. Do wypełnienia jej niezbędny jest zaś żwirek. Warto poznać najpopularniejsze rodzaje żwirków, bo wówczas będzie można ocenić, który z nich jest najlepszy. 

Żwirek drewniany, a może silikonowy?

Drewniany żwirek dla kota cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, bo jest stosunkowo tani i funkcjonalny. Jego atutem jest również biodegradowalność. Zużyty przez kota drewniany żwirek z powodzeniem można więc usuwać drogą sanitarną. Godny uwagi jest także żwirek silikonowy. Ma on najczęściej postać okrągłych kuleczek. Warto docenić go przede wszystkim za to, że:

  • nie zbryla się
  • neutralizuje zapachy 
  • ma doskonałe właściwości pochłaniające wilgoć

Wadą może być jego dosyć wysoka cena. Poza tym, nie wszystkie koty go tolerują. 

Jakie jeszcze rodzaje żwirków warto znać?

W sklepach zoologicznych można znaleźć również kukurydziany żwirek dla kota. Nie kurzy się, a przy tym jest biodegradowalny. Niestety, dość szybko się zbryla, co nie każdemu będzie odpowiadać. Żwirek bentoninowy to kolejna ciekawa propozycja dla posiadaczy kotów. Nie kurzy się on, doskonale absorbuje wodę oraz szybko pochłania brzydkie zapachy. Niestety, nie oznacza to, że żwirek bentoninowy jest wolny od wad. Przede wszystkim, nie nadaje się on do tego, aby spłukiwać go w toalecie. Poza tym, jest szkodliwy dla kota, jeśli ten go zje.