O tym, czy wybrany odstraszacz gryzoni jest rozwiązaniem skutecznym i funkcjonalnym, decyduje przede wszystkim to, w jaki sposób on działa. Na rynku istnieje wiele różnych odmian tych urządzeń. Niektóre z nich to modele profesjonalne, a inne przeznaczone są głównie do domowego użytku.
Odstraszacze dźwiękowe
Akustyczne odstraszacze gryzoni to bardzo popularne modele, które są wykorzystywane najczęściej do zastosowań domowych. Generują one dźwięk o ściśle określonej częstotliwości, który wpływa na organizmy małych zwierząt, w tym myszy, nornic i kretów. Z ludzkiej perspektywy jest to dźwięk całkowicie niesłyszalny, ale dla zwierząt jest niezwykle uciążliwy. Co ważne – nie doprowadza on do powstania w ich organizmach trwałych zaburzeń, lecz jedynie je odstrasza. Co ważne, urządzenia te generują dźwięk, który łatwo przenika przez ziemię. Dzięki temu są one skuteczne na bardzo rozległej przestrzeni.
Odstraszacze mechaniczne
Do tej grupy zaliczane są substancje, które działają na organizm zwierzęcia poprzez różnego rodzaju receptory biochemiczne. Ich celem jest zazwyczaj uśmiercenie zwierzęcia, aczkolwiek dochodzi do niego dopiero po określonym, zwykle dość długim czasie. W przeciwnym razie, zatrute zwierzęta mogłyby powiązać trutkę z jej szkodliwym wpływem na ich organizmy. Z takich metod „korzystają” zwykle szczury, które w ten sposób chronią swoje stado przed zagładą.
Podsumowując, najskuteczniejszy odstraszacz gryzoni to ten, który może je łatwo wyeliminować. Niestety, wiąże się to w ostateczności z ich fizyczną likwidacją. Trzeba bowiem podkreślić, że metoda akustyczna nie zawsze jest skuteczna.